loxone

Pred viac ako 6 rokmi sme predstavili vlastné bezdrôtové systémy a technológie pre automatizáciu budov – Loxone Air. Dodnes často dostávame otázky týkajúce sa bezdrôtovej elektrickej inštalácie. V tomto článku sa pozrieme na najbežnejšie z nich.

podlahové kúrenie

Otázka č. 1: Môžem realizovať celý projekt na základe bezdrôtovo riadenej automatizácie budov?

Záleží na technológii. Loxone používa zmiešanú topológiu siete (Mesh). To znamená, že akékoľvek bezdrôtové zariadenie, ktoré je trvalo napojené, môže prijímať a odosielať dáta a fungovať súčasne ako prijímač a odovzdávací bod. Dáta a príkazy sú odovzdávané, kým nedosiahnu miesta určenia. Ak niektorý bod vypadne, sieť sa reorganizuje a dáta sa rovnako dostanú do svojho cieľa. Vďaka tomu je možné dosiahnuť dlhý dosah. Inštaláciu Loxone Air je možné naviac podľa potreby škálovať a zvyšovať dosah aj kapacitu napr. Pomocou Air Base Extension alebo Tree to Air Bridge.

Príklad:

Ak je Senzor prítomnosti v druhom poschodí príliš ďaleko od centrálnej riadiacej jednotky – Miniserveru na prízemí, úlohu prenosu dát preberajú ďalšie produkty Loxone Air. Príkazy z prízemia sa tak ľahko prenášajú do druhého poschodia aj na veľké vzdialenosti.

Ak používate pre rolety bezdrôtovo riadený motor, ovláda nielen roletu, ale v prípade potreby tiež opakuje rádiový signál. Týmto spôsobom sa sieť mesh optimálne rozširuje.

Bezdrôtový dosah vo vašom projekte – či už je to dom, byt, kancelária, reštaurácia – je pri použití sieťovej technológie viac než dostačujúca.

loxone
elektrické kúrenie

Otázka č. 2: Prečo Loxone vyvinul vlastné bezdrôtové rozhranie?

Našim cieľom je ponúknuť také riešenie automatizácie budov, ktoré možno použiť nielen v nových budovách, ale aj v existujúcich projektoch. Výrobky dostupné na trhu nespĺňali naše nároky na spoľahlivosť, udržateľnosť a využiteľnosť, preto sme vyvinuli vlastnú bezdrôtovú technológiu.

Bez ohľadu na to, či implementácia zahŕňa dom, kanceláriu alebo reštauráciu, každý z týchto projektov je vytvorený s ohľadom na dlhodobú a bezproblémovú prevádzku. To isté platí pre Loxone Air. Táto technológia na rozdiel od iných riešení zaručuje dokonalú spoluprácu produktov a vďaka bezplatným aktualizáciám je vždy aktuálna.

Projekty uskutočňované na Loxone Air možno časom rozširovať alebo meniť. Technológia Mesh zase poskytuje úplné bezdrôtové pokrytie – bez ohľadu na veľkosť projektu.

elektrické kúrenie

Otázka č. 3: Sú bezdrôtové automatizačné systémy budov zdraviu škodlivé?

Neustále počúvame od zákazníkov, že majú obavy z veľkého počtu bezdrôtových prepínačov a senzorov. Je ale bezdrôtovo riadená automatizácia budov pre ľudí naozaj nebezpečná?

V dnešnej dobe je bezdrôtová technológia nepostrádateľnou súčasťou každodenného života. Mobilná komunikácia sa používa vo veľkom meradle a každý dom alebo kancelária má WiFi. V porovnaní s WLAN spotrebováva Loxone Air menej ako štvrtinu vysielacieho výkonu. To znamená, že naša technológia je pod zákonnými limitmi a výrazne pod výkonom WLAN alebo Bluetooth.

Ak je projekt vybavený Loxone Air, celý systém funguje dokonale. Komunikácia medzi zariadeniami je nutná, len ak je vyžadovaný prenos informácií. Tým sa mnohonásobne minimalizuje celková záťaž. Pre porovnanie toto nie je možné u izolovaných riešení.

Ďalším dôležitým aspektom je spotreba energie. Bezdrôtové zariadenia sú väčšinou napájané z batérie. Uistite sa, že používate spotrebiče, ktoré využívajú energiu efektívne. To znamená, že zariadenia nie vždy odoberajú energiu, a preto nekomunikujú. Takže aj z dôvodu výdrže je vysielanie minimalizované.

Komunikácia s Loxone Air nie je častá a prebieha len v prípade potreby. Integrované čipy sú špeciálne vyvinuté nami a majú oveľa menšiu spotrebu energie. Napríklad tlačidlo Loxone Touch je napájané gombíkovou batériou, ktorá vydrží v priemere dva roky.

smart home

Otázka č. 4: Ako spoľahlivo fungujú bezdrôtové systémy a ich ovládanie pri automatizácii budov?

Pokiaľ ide o spoľahlivosť, je dôležité zabezpečiť hladký prenos dát medzi odosielateľom a príjemcom. Ak je v miestnosti príliš chladno, vyšle centrálne ovládanie povel „Otvoriť ventil kúrenia“ do pohonu na radiátore. Potvrdenie od akčného člena, že signál bol prijatý, sa vráti do centrálneho ovládania. Pokiaľ nie je potvrdené, je signál odoslaný znova.

Na tomto princípe funguje bezdrôtová technológia Loxone Air. Pokiaľ je zariadenie offline, bude to automaticky rozpoznané a vy ako vlastník alebo zodpovedná osoba môžete byť automaticky informovaní.

smart home, bezdrôtové systémy

Otázka č. 5: Dosiahnem výberom bezdrôtovej technológie plnohodnotnú automatizáciu ako u drôtového riešenia?

Áno. A rozsah dostupných produktov sa neustále rozširuje. Je však dôležité venovať pozornosť celkovému riešeniu. To znamená, že všetky bezdrôtové produkty by mali pochádzať od jedného výrobcu alebo dodávateľa. To neskôr umožňuje jednoduchú a spoľahlivú komunikáciu medzi zariadeniami.

Produktová rada Loxone Air zahŕňa viac ako 50 zariadení pre bezdrôtovú automatizáciu domov a bytov, ale aj kancelárií, reštaurácií a ďalších projektov – od senzorov prítomnosti, stropných svietidiel, prepínateľných zásuviek, akčných členov, detektorov dymu až po dverové a okenné kontakty. Séria produktov Air je neustále aktualizovaná o nové zariadenia.

smart home hudiny

Otázka č. 6: Ako bezpečná je bezdrôtovo riadená automatizácia budov?

V prípade bezdrôtových systémov automatizácie budov prebieha komunikácia vzduchom a často nešifrovane. To vytvára riziko, že neoprávnené osoby môžu komunikáciu zaznamenať a v najhoršom prípade opakovať príkazy. Pri nákupe bezdrôtovej technológie sa uistite, že výrobca ponúka šifrovanie.

Bezdrôtové systémy Loxone Air neumožňujú odposluch. Komunikácia medzi všetkými zariadeniami Air je šifrovaná a spĺňa najvyššie bezpečnostné štandardy. Každý projekt Loxone používa svoj vlastný šifrovací kód. Týmto spôsobom nebudú rušené susedné inštalácie.

smart home

Otázka č. 7: Ak si dnes zaobstarám bezdrôtový systém, môže byť zajtra zastaralý?

Kľúčovým slovom je tu „aktualizácia“. Mnoho výrobcov bezdrôtových systémov automatizácie budov ju neponúkajú. To znamená, že sa čoskoro stanú zastaralými. Na trhu však existujú aj bezdrôtové technológie, ktoré umožňujú aktualizáciu softvéru.

V spoločnosti Loxone neustále pracujeme na vývoji softvéru a aplikácií pre podporu vášho projektu. S pomocou bezplatných aktualizácií pridávame nové funkcie, takže váš domov, kancelária alebo hotel budú vždy kompatibilné s najnovšími technológiami.

loxone

Otázka č. 8: Aké funkcie môžem implementovať pomocou bezdrôtovej technológie?

Všetko, čo je možné implementovať v káblovej inštalácii, je možné implementovať tiež v bezdrôtovej inštalácii. Loxone ponúka riešenie pre osvetlenie, vykurovanie a chladenie, zabezpečenie, prístup a mnoho ďalšieho.

Nižšie uvádzame najobľúbenejšie produkty medzi našimi zákazníkmi:

loxone
smart home loxone
smart home loxone

Loxone Touch Air

Stropné LED svetlo RGBW Air

Hlavica Air

Ovládajte akúkoľvek miestnosť pomocou kompaktného dotykového tlačidla. Dotykové tlačidlo má 5 dotykových oblastí a integrovaný senzor teploty a vlhkosti.

Vďaka integrovanému senzoru pohybu umožňuje stropné LED svietidlo jednoduché ovládanie svetla u modernizačných alebo renovačných projektov.

Loxone Hlavica je ideálna pre inteligentné ovládanie teploty v miestnosti. Vďaka revolučnej technológii Loxone Air je uvedenie do prevádzky otázkou niekoľkých okamihov.

smart home loxone
smart home
loxone smart home

Senzor prítomnosti Air

Detektor dymu Air

Aktory

Senzor prítomnosti je jedným z najdôležitejších senzorov v akejkoľvek budove a používa sa pre funkcie ako je osvetlenie, hudba alebo ochrana proti vlámaniu. Kombinuje senzor pohybu, senzor hluku a senzor jasu.

Vďaka integrovanej technológii Air je možné Detektor dymu umiestniť kdekoľvek. V prípade požiaru sa okamžite spustí poplach a budete informovaní telefonicky. Systém môže tiež napr. rozsvietiť svetlá, vytiahnuť žalúzie alebo odomknúť únikové cesty.

V našej ponuke máme mnoho aktorov, napríklad Nano IO Air, Nano Dimmer Air, RGBW 24V Compact Dimmer Air, Žaluziový aktor Air a mnoho dalších. Objavte všetky v e-shope Loxone.

loxone

Otázka č. 9: Môžem si ich nainštalovať sám a prevádzkovať diaľkovo riadenú automatizáciu budov?

Profesionálne riešenia automatizácie budov sú k dispozícii len od odborníkov. Odporúčame nechať montáž a uvedenie do prevádzky na certifikovanú firmu od spoločnosti Loxone.

Konzultácia projektu modernej elektroinštalácie

konzultacia projektu

Kvalitná elektroinštalácia je základom komfortného bývania. Získajte bezplatnú profesionálnu konzultáciu s našimi odborníkmi, ktorí vám dajú odporúčania, ako maximalizovať potenciál vášho bývania.