klimatizácia

Veľké okná dokážu premeniť domácnosť na skleník behom jedného popoludnia. Pretože interiér teplo akumuluje, často je ťažké sa ho zbaviť aj večer. Nejako interiér chladiť musíme, ale náklady na prevádzku klimatizácie sa pohybujú v stovkách eur ročne! Oproti tomu tienenie v desiatkach.

Náklady na prevádzku tienenia vs. klimatizácia

Prevádzka klimatizácie s príkonom 1,4 kW stojí cca 0,25 Eur na hodinu. Povedzme, že klimatizáciu takto využijeme 60 dní v roku, každý deň na jednu hodinu. Týchto 60 dní nás stálo 15 Eur. Ak by sme chceli klimatizáciu využívať každý deň v roku po dobu jednej hodiny, jej prevádzka sa vyšplhá cca na 92 Eur. Avšak len hodina prevádzky klimatizácie v horúcich a slnečných dňoch pravdepodobne stačiť nebude. Napríklad v kancelárii, kde sedí autor tohto článku, už začiatkom mája beží klimatizácia bežne aj 6 hodín denne. Čím väčšie okná a čím efektívnejšie izolácie, tým dlhšie bude potrebné používať klimatizáciu.

Kým jazda jednej žalúzie stojí cca a 0, 001 Eur. Žalúzie dopoludnia zosúva dolu a popoludní späť hore, teda 0, 002 Eur denne. Počas 60 dní, za elektrinu zaplatíme 0,12 Eur. Cena celoročnej prevádzky jednej žalúzie vychádza na cca 0,80 Eur.

Ceny a náklady za inteligentné žalúzie

Najskôr bude nutné použiť viac ako jednu žalúziu, ale rovnako tak nebude stačiť iba jedna klimatizačná jednotka. Aj keď budeme mať 20 žalúzií, ich celoročná prevádzka by v tomto prípade stála iba 16 Eur. V prípade 5 klimatizačných jednotiek (pre každú miestnosť jedna) vychádza celoročná prevádzka na 460 Eur!

Áno, nami ovládané Inteligentné žalúzie sa ešte naklápajú. Tieto mikro pohyby už sú ťažko merateľné,  ide o desatiny sekundy behu motora. Naklápanie žalúzií bude zanedbateľnou čiastkou. Ale aj v prípade, že by sa náklady na prevádzku žalúzií zdvojnásobili, stále vychádza na smiešnych 17 Eur za prevádzku 20 takýchto žalúzií ročne.

Ďalším dôležitým faktorom je vplyv na životné prostredie. Dôvodom je predovšetkým výroba klimatizačnej jednotky a potreba chladiaceho média.

Obstarávacie náklady

Klimatizácia vyžaduje pravidelnú údržbu a jej inštalácia nie je lacná a úplne jednoduchá. Tieto náklady je tiež potrebné pridať do rozpočtu. O negatívnych vplyvoch klimatizácie na zdravie sa toho už tiež dosť popísalo. Výsledok je jasný. Ak by sme sa obišli bez klimatizácie, ušetríme nemalé peniaze.

Stačia mi len žalúzie / rolety?

Žalúzie alebo rolety samé ťažko niečo zmôžu, preto je treba tienenie ovládať. Máme pritom v zásade 3 možnosti:

Môžeme všetko robiť manuálne. Ráno si tienenie vytiahneme a pri odchode do práce musíme zatiahnuť, aby popoludní nebola doma sauna. Večer všetko opäť vytiahneme, aby sme sa necítili ako v kobke a na noc zase všetko zatiahneme. Lenže to asi ani my, ani naše rastliny alebo zvieratá nechceme. Vyvetrať pritom nepomôže, keďže teplo sa akumuluje. Podobne ako keď prídeme v zime do vymrznutého domu a trvá nejakú dobu, než sa vyhreje.

Alebo môžeme žalúzie riadiť v priebehu dňa. Tie lepšie si nastavíme podobne ako termostat. Ale stačí to? Keď je niekto v miestnosti, nestačí len zatiahnuť a vytiahnuť, treba aj napr. regulovať náklon žalúzií. Cez deň väčšinou doma nie sme, a aj keď sme, reagujeme až príliš neskoro (už je nám horúco alebo sme oslnení).

A čo tak inteligentná automatizácia?

Treťou možnosťou je inteligentná automatizácia. Tienenie samo robí presne to, čo má, 24 hodín denne / 7 dní v týždni efektívnejšie, než by to robil človek. Cena takéhoto riešenia v podaní systému Loxone je porovnateľná s bežným elektrickým ovládaním tieniacej techniky.

Podľa štúdie české organizácie SVST (dnes SPST) tienenie samé zníži maximálnu teplotu v priemere o 5,8 °C (bez automatizácie).

Technická univerzita v Graze vykonala štúdiu a testovanie efektivity inteligentného ovládania žalúzií. Výsledkom je, že kombinácia inteligentného tienenia a ventilácie udrží teplotu v miestnosti nižšiu až o 9 °C a to aj v auguste!

klimatizácia

Inteligentná ventilácia? Nevyjde to nakoniec narovnako?

Poďme sa teraz pozrieť na náklady prevádzky ventilácie. Vyberieme si priemerný ventilátor s príkonom 25 W. Ventilácia pobeží hodinu denne, to sa rovná 0,004 Eur/h. Za rok každodennej prevádzky po jednu hodinu denne je to 1,46 Eur. Ak ventilátorov použijeme napríklad 5 (pre každú miestnosť jeden) jedná sa o 7,25 Eur ročne.

5 ventilátorov, každodenná prevádzka po jednu hodinu7,25 Eur
20 žalúzií, každodenná prevádzka  (jazda hore a dole, naklápanie)17 Eur
5 klimatizačných jednotiek, každodenná prevádzka 460 Eur 

Klimatizácia sa môže zdať ako efektívne riešenie. Ale rozdiel prostriedkov vynaložených na elektrinu je na zamyslenie. Ako TU Graz dokazuje, tienenie je viac ako postačujúce riešenie pre efektívne chladenie budov.

Čo prinesie inteligentné tienenie

Inteligentné ovládanie tienenia od Loxone sa riadi podľa polohy slnka a aktuálneho počasia. Centrálna jednotka systému Loxone –  Miniserver počíta s každou technológiou a informáciou, ktorú má k dispozícii. Je tiež skvelým riešením pre vykurovanie a ventiláciu/rekuperáciu. Loxone je systém, kde všetky technológie spolupracujú tak, aby dosiahli maximum efektívneho vykurovania a chladenia. Miniserver potom funguje ako dirigent orchestra všetkých technológií, ktoré nájdete v domácnostiach, v kanceláriách, vo výrobnej hale a pod. Je tu mnoho ďalších funkcií, vďaka ktorým si naši partneri vychvaľujú systém Loxone.

Konzultácia projektu modernej elektroinštalácie

konzultacia projektu

Kvalitná elektroinštalácia je základom komfortného bývania. Získajte bezplatnú profesionálnu konzultáciu s našimi odborníkmi, ktorí vám dajú odporúčania, ako maximalizovať potenciál vášho bývania.