meranie co2

CO2 senzor: nutnosť pre zdravý vzduch

K čomu slúži meranie oxidu uhličitého? Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, má významný vplyv na našu pohodu a výkon. Kritický je obsah CO2 v miestnosti, teplota a vlhkosť. Pokiaľ tieto hodnoty nie sú v normále, oberáme sa o komfort a v extrémnych prípadoch aj o naše zdravie.

Senzory pre meranie oxidu uhličitého

Loxone Komfortný senzor Tree poskytuje meranie teploty, vlhkosti a tiež spoľahlivé meranie oxidu uhličitého v miestnosti. Stručne povedané, je možné merať kvalitu vzduchu. Na základe týchto hodnôt môžete jednoducho zabezpečiť perfektnú klímu v každej miestnosti. Nezáleží na tom, či ide o dom, kanceláriu, školu a pod.  

meranie co2
meranie co2

Prečo je meranie CO2 tak dôležité?

CO2 čiže oxid uhličitý je bezfarebný plyn bez zápachu. Je tiež prirodzenou a dôležitou súčasťou vzduchu, ktorý dýchame. Avšak vo vyšších koncentráciách má CO2 negatívne účinky na naše zdravie. Príznaky zvýšenej koncentrácie CO2, ako sú bolesti hlavy, malátnosť a zlé sústredenie, sa môžu objaviť už od 1000 ppm (1 %) koncentrácie CO2 v miestnosti. Najmä v moderných dobre izolovaných budovách je to pomerne časté.

meranie co2

Meranie CO2 doma, v kancelárii, …

Ľudia prirodzene vydychujú značné množstvo CO2. V priemere 40 mililitrov na liter vzduchu. Aj jedna osoba môže rýchlo zvýšiť koncentráciu CO2 v miestnosti na hodnotu, ktorá pre nás už nie je optimálna.

Meranie CO2 v školách, kanceláriách a konferenčných miestnostiach je kritické. V miestach, kde sa mnoho ľudí schádza na relatívne malom priestore, senzory CO2 často indikujú až príliš vysoké hodnoty. Hrozí tak nepríjemná klíma, ktorá sa môže stať aj nebezpečnou.

Meranie CO2 v byte alebo rodinnom dome sa v dnešnej dobe stáva oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Stále častejšie je možné namerať príliš vysoké hodnoty CO2 aj doma. Plášte moderných budov sú teraz tak nepriepustné, že takmer nedochádza k prirodzenej výmene vzduchu. A všetok oxid uhličitý sa tak zhromažďuje vo vnútri budovy.

Ako môžu senzory CO2 pomôcť

Vďaka použitiu Komfortného senzoru Tree s integrovaným snímačom CO2 môžete kedykoľvek merať kvalitu vnútorného vzduchu.

Norma DIN EN 13779: 2007-09 (DIN 2007-09) pomáha so správnou klasifikáciou tohto merania CO2:

1 000 ppm = 1% koncentrácie CO2 vo vzduchu

CO2 Meranie ≤ 800 ppm

Vysoká kvalita vzduchu

CO2 Meranie > 800-1.000 ppm

Priemerná kvalita vzduchu

CO2 Meranie > 1.000-1.400 ppm

Nízka kvalita vzduchu

CO Meranie > 1.400 ppm

Veľmi nízka kvalita vzduchu

Mimochodom, s vydýchaným vzduchom sa zvyšuje vírusová záťaž v miestnosti a zvyšuje sa riziko infekcie. Senzory CO2 tak môžu aktívne prispievať k ochrane pred infekciou.

Senzor CO2 hladko zapadne do vášho domova

Komfortný senzor Tree spoľahlivo informuje o zvýšených hodnotách CO2. To je možné prostredníctvom notifikácie na smartfóne, e–mailu, oznámení z audiosystému alebo dokonca pomocou inteligentného osvetlenia. Aktuálne hodnoty môžete kedykoľvek sledovať prostredníctvom aplikácie.

Okrem merania CO2 v domácnosti alebo v komerčných objektoch, dokáže inštalácia Loxone aktívne prijímať opatrenia na zlepšenie vzduchu v miestnosti. Napríklad automatickým otváraním okien alebo reguláciou vzduchotechniky.

meranie co2

Ideálne umiestnenie senzoru CO2

Pre optimálne meranie koncentrácie CO2 odporúčame inštalovať senzory CO2 približne do výšky hlavy. To však závisí na konkrétnom použití miestnosti. Pri meraní napr. v spálni je ideálne umiestnenie približne vo výške človeka ležiaceho na posteli. Okrem toho by sa mal vzduch v mieste inštalácie čo najviac blížiť skutočnej kvalite vzduchu vo zvyšku miestnosti. Preto by ste sa mali vyhnúť inštalácii priamo vedľa dverí, okien a potrubí prívodu vzduchu.

Zaujalo vás meranie oxidu uhličitého?

Máte vlastnú predstavu a chcete vedieť viac? Využite konzultáciu projektu modernej elektroinštalácie pre domácnosti aj komerčné projekty zdarma. 

meranie co2